As selected by the Indiana High School Tennis Coaches Association from nominations made by member coaches.

2021 All-State Teams

1st Team Singles

Athlete:School:Year:
Emma Brune Carmel12
Leila AnthonyCarmel12
Ashlee FiskCenter Grove12
Ashlie WilsonColumbus North11
Kathryn WilsonColumbus North9
Ellie MyersEvansville Memorial11
Lucy Loy Fishers12
Noelle ComptonHeritage Christian9
Isabelle May Lawrence North9
Lauren Long Park Tudor11
Jamie HurstPenn11
Jordyn PaxPlainfield12
Molly BelliaSB St. Joseph9
Rose PastoretValparaiso12
Emma Gu WL Harrison9

1st Team Doubles

Athlete:School:Year:
Hallie Reeves/Alexa Lewis Carmel11//10
Katelyn Conley/ Anjali Natarajan Carmel12//12
Jaline Tay/ Tiffany FuColumbus North12//11
Tynan Dishman/Maggie ManorDelta12//12
Margo Throop/ Abby Myers Evans Memorial12//12
Madison Zitlaw/Morgan RenderHomestead12//12
Misha Bukkasagaram/Emily Orme HSE11//11
Delaney Wigand/ Brailyn WhaleyJasper11//10
Caroline Robinson/ Catherine Grissom North Central9//12
Lauren Kittle/Caroline Van Winkle Park Tudor11//9

2nd Team Singles

Athlete:School:Year:
Jamison GeoffreysAnderson11
Grace SmithAvon11
Nora Perkins Carmel9
Chase BoyerEvans Memorial10
Addison MastFairfield9
Millie NeunierFloyd Central10
Rylie WilkisonFranklin9
Summer Park Heritage Christian9
Tea Vrkic HSE12
Josie YarbroughJasper12
Lydia RuegseggerMt. Vernon12
Riley WheatleyNorthridge12
Caitlyn VanWinkle Park Tudor9
Caroline Kittle Park Tudor12
Mackey Hyde Peru10
Kate BelliaSB St. Joseph12

2nd Team Doubles

Athlete:School:Year:
Sydney Plowman/ Sapna VyasCenter Grove12//12
Karsyn Engle/ Emma TaylorCovington11//11
Haylie Rayl/ Chelsie RaylFranklin12//9
Emily Davis/Samantha HessFW Carroll12//10
Layne Burke/ Lily MeyerNew Albany12//10
Peyton Kieper/Brynne GaylerNorthridge12//12
Emma Back/ Evelyn StormsOldenburg Academy11//10
Dani Graham/ Gracie VelascoSB St. Joseph9//10
Olivia Krauss/ Maya Raymond Westfield10//12
Katie Irr / Sneha Manikhandan WL Harrison12//10

Honorable Mention Singles

Athlete:School:Year:
Saige RinkenbergerAdams Central12
Reiley HiserAlexandria12
Erika BeckerAvon12
Yamana UnoAvon12
Alex ShirleyBloomington North10
Briah O'NealBloomington South9
Chloe Miller Bremen9
Katie Barnes Bremen12
Kelsey Lawmaster Bremen12
Ava AllenBrownsburg10
Emily CoxCambridge City Lincoln11
Elle DeweesCastle10
Izzie Carrillo Cathedral9
Deepthi ShankarCenter Grove9
Sonya VyasCenter Grove12
Skylar CochranCharlestown12
Leah RochfordChesterton11
Milena VeltriChesterton11
Hana Anderson Covenant Christian12
Grace WrightCovington11
Alexandra BaronCrown Point10
Gwendolyn ClarkDelta11
Heidi KaneEast Central11
Addison Ream Eastern12
Madison SmithEvans Christian10
Emily GagnonEvans Mater Dei11
Lindsay JohnsonEvans North12
Isabella Mokra Fishers10
Libby BanetFloyd Central9
Cecelia MartinFW Carroll12
Maggie BrennanFW Carroll12
Victoria SkenderFW Carroll11
Molly RunestadFW Leo10
Gracia JonesGibson Southern10
Lucy KramerGoshen12
Molly RameyGreencastle10
Ellen GardnerGuerin Catholic12
Ellie CookHomestead11
Jenna LewisHomestead12
Olivia CreechHomestead12
Allie SchnarrJasper10
Reagan BrownJennings County11
Leah PalkonLake Central11
Anna Wuertley Marion12
Jaden SebastianMarion11
Madison FuquaMississinewa10
Addy KlawitterMunster10
Claire MeyerNew Albany10
Abby BlachlyNew Palestine11
Lilah DeanNorthridge10
Daniela GavilanezNorwell12
Mimi Wilder Oldenburg Academy10
Teresa WanstrathOldenburg Academy10
Abby CruserPendleton Heights11
Mandy BakerPenn9
Audrey HarperPlainfield12
Aubrey Vervynckt Plymouth11
Bella Kain Plymouth10
Miranda German Plymouth12
Emma KaelinProvidence12
Ashi AmalnathanSB St. Joseph9
Brooke SchafstallSeymour10
Courtney Rich Tipton12
Brooklyn SchiffliTriton Central12
Kailey Sanders Twin Lakes11
Payton DuganVincennes 10
Alaina ThorneWashington11
Isabella ThorneWashington12
Amy Wang West Lafayette10
Isabella NorrisWestfield9
Sarah ScottWhiteland12
Sasha AdamsWhiting10
Wesley Bradley WL Harrison12
Sasha AcademiaYorktown12

Honorable Mention Doubles

Athlete:School:Year:
Carlie Remington/ Taylor StinefieldAlexandria11//11
McKenzie Musser/ Hanan AwaleAvon10//9
Keira Murphy/ Ellie BruceBloomington North9 //10
Courtney Lawmaster / Grace Meyer Bremen12//11
Sravani Ravipati/ Paige RenschlerCastle12//12
Hudson Gilstorf/ Lauren DickCenter Grove11//9
Olivia Rhee/ Hannah GernerCrown Point10//11
Kelly Blair/ Chrissy Marx Evans Mater Dei11//11
Laynie Graham/ Lillie BoothGibson Southern12//10
Kathryn Detweiler/Joya DrenthGoshen12//12
Kelly Igo/Natalie Mowid Guerin Catholic12//12
Anna Topmiller/Rhegan ZitlawHomestead11//10
Kaylee Etheredge/Meghan Slaninka HSE11//11
Evelyn Minton/ Loran HalstedJeffersonville12//12
Taylor Schultz / Toni Daniels Kankakee Valley12//12
Aiyna Kennedy/ Molly ReedLaPorte11//12
Ally Zila/ Macy MrozinskiLaPorte12//11
Ella Frantz/ Hallie SullivanMississinewa11//11
Maely Barrett/ Kirsten DoveMooresville12//12
Lexi Shelton/ Ceci BulmahnMt. Vernon12//11
Lindsay Collins/Mackinzie ToliverNorwell12//11
Marly Kryder/ Neely LangfeldtPenn12//12
Molly Gray / Cate Wolfe Peru12//11
Emma Kessinger/ Camille ClarkPlainfield11//11
Taylor Delp / Ellie Jones Plymouth10//10
Ally Gray/ Leese CarverProvidence11//9
Alayna Campbell/ Tea LazaretoSB St. Joseph12//12
Mallory Moore/ Avery RagonSeymour12//12
Morgan Nation/ Sophia WilkinsonShenandoah12//12
Brooklyn Ripperdan / Taylro Leffler Tipton11//11
Hannah Hodgen / Emma Need Twin Lakes10//10
Megan Bogemann/ Mackenzie ShawWaldron11//11
Sophia Davis/ Sydney Melton Washington12//10

2021 All-District Teams

DistRIct 1

Singles:  Doubles:  
Molly BelliaSB St. Joseph9Dani Graham/ Gracie VelascoSB St. Joseph9//10
Jamie HurstPenn11Olivia Rhee/ Hannah GernerCrown Point10//11
Rose PastoretValpairaso12Marly Kryder/ Neely LangfeldtPenn12//12
Kate BelliaSB St. Joseph12Aiyna Kennedy/ Molly ReedLaPorte11//12
Alexandra BaronCrown Point10Alayna Campbell/ Tea LazaretoSB St. Joseph12//12
Addy KlawitterMunster10Ally Zila/ Macy MrozinskiLaPorte12//11
Leah PalkonLake Central11
Milena VeltriChesterton11
Mandy BakerPenn9
Sasha AdamsWhiting10
Ashi AmalnathanSB St. Joseph9Coach of the Year:
Leah RochfordChesterton11Bill MountfordSB St. Joseph

DISTRICT 2

Singles:  Doubles:  
Addison MastFairfield9Madison Zitlaw/Morgan RenderHomestead12//12
Riley WheatleyNorthridge12Emily Davis/Samantha HessFW Carroll12//10
Olivia CreechHomestead12Peyton Kieper/Brynne GaylerNorthridge12//12
Molly RunestadFW Leo10Anna Topmiller/Rhegan ZitlawHomestead11//10
Maggie BrennanFW Carroll12Kathryn Detweiler/Joya DrenthGoshen12//12
Saige RinkenbergerAdams Central12Lindsay Collins/Mackinzie ToliverNorwell12//11
Lilah DeanNorthridge10
Cecelia MartinFW Carroll12
Jenna LewisHomestead12
Daniela GavilanezNorwell12
Ellie CookHomestead11Coach of the Year:
Victoria SkenderFW Carroll11Michael HowerHomestead
Lucy KramerGoshen12

DISTRICT 3

Singles:  Doubles:  
Emma Gu WL Harrison9Katie Irr / Sneha Manikhandan WL Harrison12//10
Mackey Hyde Peru10Courtney Lawmaster / Grace Meyer Bremen12//11
Amy Wang West Lafayette10Molly Gray / Cate Wolfe Peru12//11
Courtney Rich Tipton12Taylor Schultz / Toni Daniels Kankakee Valley12//12
Miranda German Plymouth12Taylor Delp / Ellie Jones Plymouth10//10
Aubrey Vervynckt Plymouth11Hannah Hodgen / Emma Need Twin Lakes10//10
Wesley Bradley WL Harrison12Brooklyn Ripperdan / Taylro Leffler Tipton11//11
Addison Ream Eastern12
Kelsey Lawmaster Bremen12
Chloe Miller Bremen9
Katie Barnes Bremen12
Kailey Sanders Twin Lakes11Coach of the Year:
Bella Kain Plymouth10Brita MillerBremen

DISTRICT 4

Singles:  Doubles:  
Jamison GeoffreysAnderson11Tynan Dishman/Maggie ManorDelta12//12
Lydia RuegseggerMt. Vernon12Ella Frantz/ Hallie SullivanMississinewa11//11
Jaden SebastianMarion11Megan Bogemann/ Mackenzie ShawWaldron11//11
Brooklyn SchiffliTriton Central12Morgan Nation/ Sophia WilkinsonShenandoah12//12
Abby CruserPendleton Heights11Lexi Shelton/ Ceci BulmahnMt. Vernon12//11
Sasha AcademiaYorktown12Carlie Remington/ Taylor StinefieldAlexandria11//11
Gwendolyn ClarkDelta11
Madison FuquaMississinewa10
Reiley HiserAlexandria12
Abby BlachlyNew Palestine11Coach of the Year:
Emily CoxCambridge City Lincoln11Tim ClelandDelta
Anna Wuertley Marion12

DISTRICT 5

Singles:  Doubles:  
Ashlee FiskCenter Grove12Haylie Rayl/ Chelsie RaylFranklin12//9
Jordyn PaxPlainfield12Sydney Plowman/ Sapna VyasCenter Grove12//12
Grace SmithAvon11Keira Murphy/ Ellie BruceBloomington North9 //10
Rylie WilkisonFranklin9McKenzie Musser/ Hanan AwaleAvon10//9
Briah O'NealBloomington South9Hudson Gilstorf/ Lauren DickCenter Grove11//9
Sarah ScottWhiteland12Karsyn Engle/ Emma TaylorCovington11//11
Alex ShirleyBloomington North10Emma Kessinger/ Camille ClarkPlainfield11//11
Ava AllenBrownsburg10Maely Barrett/ Kirsten DoveMooresville12//12
Grace WrightCovington11
Molly RameyGreencastle10
Erika BeckerAvon12
Yamana UnoAvon12
Audrey HarperPlainfield12
Sonya VyasCenter Grove12Coach of the Year:
Deepthi ShankarCenter Grove9Wes KirkSullivan

DISTRICT 6

Singles:  Doubles:  
Lauren Long Park Tudor11Hallie Reeves/Alexa Lewis Carmel11//10
Lucy Loy Fishers12Lauren Kittle/Caroline Van Winkle Park Tudor11//9
Noelle ComptonHeritage Christian9Misha Bukkasagaram/Emily Orme HSE11//11
Isabelle May Lawrence North9Katelyn Conley/ Anjali Natarajan Carmel12//12
Emma Brune Carmel12Caroline Robinson/ Catherine Grissom North Central9//12
Leila AnthonyCarmel12Olivia Krauss/ Maya Raymond Westfield10//12
Caitlyn VanWinkle Park Tudor9Kelly Igo/Natalie Mowid Guerin Catholic12//12
Tea Vrkic HSE12Kaylee Etheredge/Meghan Slaninka HSE11//11
Caroline Kittle Park Tudor12
Nora Perkins Carmel9
Summer Park Heritage Christian9
Ellen GardnerGuerin Catholic12
Isabella NorrisWestfield9
Isabella Mokra Fishers10Coach of the Year:
Hana Anderson Covenant Christian12Dave HeffernFishers
Izzie Carrillo Cathedral9

DISTRICT 7

Singles:  Doubles:  
Ellie MyersEvans Memorial11Margo Throop/ Abby Myers Evans Memorial12//12
Josie YarbroughJasper12Delaney Wigand/ Brailyn WhaleyJasper11//10
Chase BoyerEvans Memorial10Sravani Ravipati/ Paige RenschlerCastle12//12
Payton DuganVincennes 10Sophia Davis/ Sydney Melton Washington12//10
Allie SchnarrJasper10Laynie Graham/ Lillie BoothGibson Southern12//10
Lindsay JohnsonEvans North12Kelly Blair/ Chrissy Marx Evans Mater Dei11//11
Isabella ThorneWashington12
Elle DeweesCastle10
Madison SmithEvans Christian10
Alaina ThorneWashington11
Gracia JonesGibson Southern10Coach of the Year:
Emily GagnonEvans Mater Dei11Skip TrappEvans. Harrison

DISTRICT 8

Singles:  Doubles:  
Ashlie WilsonColumbus North11Jaline Tay/ Tiffany FuColumbus North12//11
Kathryn WilsonColumbus North9Layne Burke/ Lily MeyerNew Albany12//10
Millie NeunierFloyd Central10Emma Back/ Evelyn StormsOldenburg Academy11//10
Heidi KaneEast Central11Ally Gray/ Leese CarverProvidence11//9
Claire MeyerNew Albany10Evelyn Minton/ Loran HalstedJeffersonville12//12
Libby BanetFloyd Central9Mallory Moore/ Avery RagonSeymour12//12
Teresa WanstrathOldenburg Academy10
Emma KaelinProvidence12
Brooke SchafstallSeymour10
Reagan BrownJennings County11
Skylar CochranCharlestown12Coach of the Year:
Mimi Wilder Oldenburg Academy10Kendal HammelColumbus North