As selected by the Indiana High School Tennis Coaches Association from nominations made by member coaches.

2019 All-State Teams

1st Team Singles

Athlete:School:Year:
Apurva ManasCarmel12
Sydney MorrisCarmel10
Ellie PittmanCathedral10
Meg ColemanCathedral11
Claire KoscielskiCathedral 12
Ashlie WilsonColumbus North9
Ellie MyersEvansville Memorial9
Addison BrownGibson Southern11
Sanjana TallamrajuMunster9
Shalini TallamrajuMunster11
Emily DesaiNorth Central11
Caroline KittlePark Tudor10
Lauren LongPark Tudor9
Julie SchultePark Tudor (FE)10
Halli TrinkleProvidence12
Rose PastoretValpairaso10
Sophie HerrmanZionsville9

1st Team Doubles

Athlete:School:Year:
Leila Anthony/ Lauren LittleCarmel11//9
Cole Spau/ Belle MontefalcoCathedral 11//11
Tynan Dishman/ Maggie ManorDelta10//10
Margo Throop/ Abby MyersEvansville Memorial10//10
Payton Krahn/ Morgan RenderHomestead12/10
Josie Yarbrough/ Suchi BandaruJasper10//11
Addy Klawitter/ Dana SavarinoMunster10//10
Sarah Klapper/ Kitty GreenwaultPark Tudor12//12
Natalie Boesing/ Hannah ConderProvidence11//12
Samantha Academia/ Sasha AcademiaYorktown11//10
Lauren Campbell/ Simryn KapurZionsville11//12

2nd Team Singles

Athlete:School:Year:
Melinda AlviarBrebeuf11
Ellie StrubeCenter Grove12
Eleah SniderDelta12
Lucy LoyFishers10
Lydia LakerFranklin Central11
Mia ToscosFW Carroll12
Sophia DavidsonGreenwood9
Kayla DubuqueMarion12
Heidi RowleyMississinewa11
Isabelle BehrmanMuncie Burris11
Madison LaydenNorthwestern11
Kathryn WilderOldenburg Academy11
Jamie HurstPenn9
Jordyn PaxPlainfield10
Elizabeth TinderaSouth Vermillion9
Lauren RoweTH South11

2nd Team Doubles

Athlete:School:Year:
Elise Sutton/ Katie SesslarAvon12//12
Katelyn Conley/ Selena LiuCarmel10//12
Jaline Tay/ Ali BergmanColumbus North10//11
Carly Sobieralski/ Brookln SchiffliFranklin Central10//11
Maria Casiano/ Katie BeierFW Carroll11/12
Quinn Stanchin/ Lily BrandenbergerFW Leo10/11
Jeorgia Templin/ Taylor ClearlyHamilton Southeastern12//11
Laura Gerber/ Ali KumferPenn12//9
Kayla Graham/ Jaclyn VossSB St. Joseph11//12
Andrea Saylo/ Breanna RogersTH South12//12

Honorable Mention Singles

Athlete:School:Year:
McKenzie AdamsAlexandria11
Jadyn DavisAngola11
Jalen CoomerAustin11
Erika BeckerAvon9
Moriah BullockBarr Reeve11
Alysa GuffeyBCHS12
Kylee SheltonBloomfield10
Rachel MeridaCambridge City12
Emma BruneCarmel10
Sravani RavipatiCastle10
Ashlee FiskCenter Grove10
Peyton MartinsonChesterton10
Kathryn HodzenColumbus East11
Eva ChevalierColumbus North11
Regan LandisConcord12
Lindsey SgroConcordia11
Gwendolyn ClarkDelta9
Heidi KaneEast Central9
Callie SargentEastern11
Casey ClarkEastern12
Alexa ElpersEvansville Mater Dei12
Juleah ScarlettEvansville North11
Abby WallingEvansville Reitz11
Jasmine ShiremanFloyd Central12
Abby JamisonFloyd Central11
Lexi WilkinsonFranklin11
Lilli StewartFranklin County11
Caroline RahrigFW Bishop Luers12
Katie DavidsonFW Canterbury10
Bailey NewmanFW Carroll12
Katelyn VanWyngardenFW Carroll11
Chloe SmithleyFW Snider12
Raegan RigneyGreensburg11
Adalyn DeWittHSE11
Audrey DeWittHSE11
Jessica HenlineHuntington North12
Abigail BowenKokomo11
Alaina MajorsLaPorte12
Kiley ShawLawrence North12
Melaina TipperyLoogoogtee11
Sadie WilsonMadison Grant12
Claire HendricksMarion11
Tyra StanleyMississinewa11
Lydia RuegseggerMt Vernon (Fort)10
Morgan WoodsMt Vernon (Posey)10
Chloe TerwiskeNE DuBois11
Megan LongNew Palestine11
Allison MillerNorthwestern12
Reegan MillerNorthWood12
Breann BargerNorwell11
Emma OsbornPaoli12
Mandy BakerPenn9
Sophie DavidsonPenn12
Aubrey VervyncktPlymouth9
Kyla HeckamanPlymouth11
Miranda GermanPlymouth10
Anna GravesSilver Creek11
Alayna CampbellSt. Joseph10
Kate BelliaSt. Joseph10
Nicole PascualSt. Joseph12
Paige BennettTH South11
Anna K FludeValpairaso12
Alyssa ZellersWarsaw11
Evie CaiWest Lafayette10
Pooja TudiWest Lafayette11
Kaitlyn WhitfordWest Vigo10
Abigail MorenoWestern11
Lauryn RiegseckerWestview12
Savanna CannonWheeler9
Reese JohnsonWhiteland12
Sarah ScottWhiteland10
Wesley BradleyWL Harrison10
Peppi KauloWL Harrison (FE)12

Honorable Mention Doubles

Athlete:School:Year:
Reiley Hiser/ Carlie RemingtonAlexandria10//9
Kadee Claridge/ Kaitlyn MinceyBarr Reeve11//11
Isabel Flynn/ Joy BhattacharyaBloomington North12//11
Adrienne Bryant/ Carly FrazierCastle12//12
Holyn Aukerman/ Jenna BothaCenter Grove11//11
Servane Cloetaux/ Tiffany FuColumbus North12//9
Lauren Pollock/ Keegan ThursbyConcord11/12
Faith Egennolf/ Shelby YatesCovenant Christian12//12
Mayzie Hinkle/ Abby BamideleDelta12//10
Morgan White/ Kaylee WeeksEastern12//11
Kelly Blair/ Chrissy MarxEvansville Mater Dei9//9
Madeline Gawthrop/ Riley MillerFairfield11/11
Lindsey Dorsch/ Katie WeimerFloyd Central11//11
Kate Heuchan/ Daryl HynemanFranklin12//12
Carmen Gnagy/ Jenna FilusFW Canterbury11/11
Brooke Grewe/ Kathryn DetweilerGoshen11/10
Alayna Lacey/ Olivia BischofJeffersonville11//11
Allison Dykstra/ Olivia ArnoldKankakee Valley11//11
Courtney Kreischer/ Sophie PorterMarion12//12
Maria Delis/ Karolina SrokaMunster11//12
Josee King/ Claire CherryNew Palestine12//12
Catherine Grissom/ Anna GeilerNorth Central10//11
Kendall Bostic/ Jessie JonesNorthwestern11//12
Sarah Preston/ Hanna HurmOldenburg Academy12//12
Lauren Kittle/ Ellie SingPark Tudor9//12
Marly Kryder/ Aden MoorePenn10//11
Mary Beatty/ Audie PlothowPlymouth12//11
Syerra York/ Kloe KeyPrinceton12//11
Jonni Goodman/ Erika CampbellTwin Lakes12//12
Aleah Ferngren/ Grace HealyValpairaso10//11
Reagan Merchant/ Rachel YeagerWarsaw12//12
Jordan Johnson/ Sydney JacobsenWL Harrison12//11

2019 All-District Teams

DistRIct 1

Singles:  Doubles:  
Sanjana TallamrajuMunster9Addy Klawitter/ Dana SavarinoMunster10/10
Shalini TallamrajuMunster11Kayla Graham/ Jaclyn VossSt. Joseph11/12
Rose PastoretValpairaso10Laura Gerber/ Addy KlawitterPenn12/9
Jamie HurstPenn9Aleah Ferngren/ Grace HealyValpairaso10/11
Nicole PascualSt. Joseph12Maria Delis/ Karolina SrokaMunster11/12
Savanna CannonWheeler9Marly Kryder/ Aden MoorePenn10/11
Alaina MajorsLaPorte12
Kate BelliaSt. Joseph10
Mandy BakerPenn9Coach of the Year:
Anna K FludeValpairaso12Patrick Spohr
Sophie DavidsonPenn12Munster
Alayna CampbellSt. Joseph10
Peyton MartinsonChesterton10

DISTRICT 2

Singles:  Doubles:  
Mia ToscosFW Carroll12Payton Krahn/ Morgan RenderHomestead12/10
Caroline RahrigFW Bishop Luers12Quinn Stanchin/ Lily BrandenbergerFW Leo10/11
Breann BargerNorwell11Maria Casiano/ Katie BeierFW Carroll11/12
Regan LandisConcord12Lauren Pollock/ Keegan ThursbyConcord11/12
Katelyn VanWyngardenFW Carroll11Carmen Gnagy/ Jenna FilusFW Canterbury11/11
Lauryn RiegseckerWestview12Brooke Grewe/ Kathryn DetweilerGoshen11/10
Reegan MillerNorthWood12Madeline Gawthrop/ Riley MillerFairfield11/11
Chloe SmithleyFW Snider12
Katie DavidsonFW Canterbury10Coach of the Year:
Jessica HenlineHuntington North12Tiffiny Schwartz
Bailey NewmanFW Carroll12NorthWood
Jadyn DavisAngola11
Lindsey SgroConcordia11

DISTRICT 3

Singles:  Doubles:  
Madison LaydenNorthwestern11Jordan Johnson/ Sydney JacobsenWL Harrison12//11
Casey ClarkEastern12Mary Beatty/ Audie PlothowPlymouth12//11
Pooja TudiWest Lafayette11Kendall Bostic/ Jessie JonesNorthwestern11//12
Wesley BradleyWL Harrison10Morgan White/ Kaylee WeeksEastern12//11
Kyla HeckamanPlymouth11Jonni Goodman/ Erika CampbellTwin Lakes12//12
Abigail MorenoWestern11Allison Dykstra/ Olivia ArnoldKankakee Valley11//11
Abigail BowenKokomo11Reagan Merchant/ Rachel YeagerWarsaw12//12
Alyssa ZellersWarsaw11
Evie CaiWest Lafayette10Coach of the Year:
Allison MillerNorthwestern12Kathie Layden
Miranda GermanPlymouth10Northwestern
Peppi KauloWL Harrison (FE)12
Callie SargentEastern11
Aubrey VervyncktPlymouth9

DISTRICT 4

Singles:  Doubles:  
Eleah SniderDelta12Samantha Academia/ Sasha AcademiaYorktown11/10
Kayla DubuqueMarion12Tynan Dishman/ Maggie ManorDelta10/10
Isabelle BehrmanMuncie Burris11Josee King/ Claire CherryNew Palestine12/12
Heidi RowleyMississinewa11Courtney Kreischer/ Sophie PorterMarion12/12
Rachel MeridaCambridge City12Mayzie Hinkle/ Abby BamideleDelta12/10
Lydia RuegseggerMt Vernon (Fort)10Reiley Hiser/ Carlie RemingtonAlexandria10/9
Megan LongNew Palestine11
Tyra StanleyMississinewa11
Gwendolyn ClarkDelta9Coach of the Year:
McKenzie AdamsAlexandria11Matt DeVault
Claire HendricksMarion11Alexandria
Sadie WilsonMadison Grant12

DISTRICT 5

Singles:  Doubles:  
Sophie HerrmanZionsville9Lauren Campbell/ Simryn KapurZionsville11//12
Lauren RoweTH South11Andrea Saylo/ Breanna RogersTH South12//12
Ellie StrubeCenter Grove12Elise Sutton/ Katie SesslarAvon12//12
Sophia DavidsonGreenwood9Holyn Aukerman/ Jenna BothaCenter Grove11//11
Jordyn PaxPlainfield10Isabel Flynn/ Joy BhattacharyaBloomington N.12//11
Ashlee FiskCenter Grove10Kate Heuchan/ Daryl HynemanFranklin12//12
Paige BennettTH South11
Lexi WilkinsonFranklin11
Reese JohnsonWhiteland12Coach of the Year:
Erika BeckerAvon9Debby Burton
Sarah ScottWhiteland10Center Grove
Kaitlyn WhitfordWest Vigo10

DISTRICT 6

Singles:  Doubles:  
Ellie PittmanCathedral10Leila Anthony/ Lauren LittleCarmel11//9
Lauren LongPark Tudor9Sarah Klapper/ Kitty GreenwaultPark Tudor12//12
Meg ColemanCathedral11Cole Spau/ Belle MontefalcoCathedral 11//11
Claire KoscielskiCathedral 12Jeorgia Templin/ Taylor ClearlyHSE12//11
Sydney MorrisCarmel10Katelyn Conley/ Selena LiuCarmel10//12
Emily DesaiNorth Central11Lauren Kittle/ Ellie SingPark Tudor9//12
Lucy LoyFishers10Carly Sobieralski/ Brookln SchiffliFranklin Central10//11
Caroline KittlePark Tudor10Catherine Grissom/ Anna GeilerNorth Central10//11
Apurva ManisCarmel12Faith Egennolf/ Shelby YatesCovenant Christian12//12
Melinda AlviarBrebeuf11
Lydia LakerFranklin Central11
Audrey de WittHSE11Coach of the Year:
Kiley ShawLawrence North12Mark Noe
Alysa GuffeyBCHS12Cathedral
Emma BruneCarmel10
Adalyn de WittHSE11
Julie SchultePark Tudor (FE)10

DISTRICT 7

Singles:  Doubles:  
Ellie MyersEvans Memorial9Josie Yarbrough/ Suchi BandaruJasper10/11
Addison BrownGibson Southern11Margo Throop/ Abby MyersEvans Memorial10/10
Alexa ElpersEvans Mater Dei12Adrienne Bryant/ Carly FrazierCastle12/12
Chloe TerwiskeNE DuBois11Kelly Blair/ Chrissy MarxEvans Mater Dei9/9
Abby WallingEvans Reitz11Kadee Claridge/ Kaitlyn MinceyBarr Reeve11/11
Sravani RavipatiCastle10Syerra York/ Kloe KeyPrinceton12/11
Morgan WoodsMt Vernon10
Juleah ScarlettEvans North11
Moriah BullockBarr Reeve11Coach of the Year:
Emma OsbornPaoli12Brian Hancock
Kylee SheltonBloomfield10Washington
Melaina TipperyLoogoogtee11

DISTRICT 8

Singles:  Doubles:  
Halli TrinkleProvidence12Natalie Boesing/ Hannah ConderProvidence11/12
Ashlie WilsonColumbus North9Jaline Tay/ Ali BergmanColumbus North10/11
Kathryn WilderOldenburg Academy11Sarah Preston/ Hanna HurmOldenburg Academy12/12
Jasmine ShiremanFloyd Central12Lindsey Dorsch/ Katie WeimerFloyd Central11/11
Anna GravesSilver Creek11Servane Cloetaux/ Tiffany FuColumbus North12/9
Raegan RigneyGreensburg11Alayna Lacey/ Olivia BischofJeffersonville11/11
Eva ChevalierColumbus North11
Kathryn HodzenColumbus East11
Lilli StewartFranklin County11Coach of the Year:
Heidi KaneEast Central9Kendal Hammel
Jalen CoomerAustin11Coumbus North
Abby JamisonFloyd Central11