As selected by the Indiana High School Tennis Coaches Association from nominations made by member coaches.  Teams listed met the criteria outlined on the nomination form.

Academic All-State Team WinnersCoach
Alexandria High SchoolMatt DeVault
Angola High SchoolScott Hottell
Avon High SchoolRobert Mize
Batesville High SchoolEmily Helvie
Bishop Chatard High SchoolCameron Huffman
Blackford High SchoolBrian Smith
Blackhawk Christian SchoolPamela Rees-Evans
Bloomfield Jr/St High SchoolMike Canty
Bluffton High SchoolKylie Vanderkolk
Brebeuf High SchoolBrent Claymon
Carmel High SchoolBryan Hanan
Castle High SchoolRoger Sergesketter
Cathedral High SchoolMark Noe
Center Grove High SchoolDebby Burton
Centerville High SchoolRandy Ecker
Columbus North High SchoolKendal Hammel
Concord High SchoolJanis Soward
Covenant Christian High SchoolSean Bird
Delta High SchoolTim Cleland
East Central High SchoolScott Kluener
Evansville Bosse High SchoolJon Fraley
Evansville North High SchoolDawn Dickey
F.J. Reitz High SchoolCole Claybourn
Fairfield High SchoolMichael Filbrun
Forest Park High SchoolJen Lusk
Franklin County High SchoolJeff Siebert
Fremont High SchoolLexi Skeens
FW Carroll High SchoolKyle Stoffel
Gibson Southern High SchoolKyle BeBord
Goshen High SchoolDaniel Love
Greencastle High SchoolAnnette Munoz
Greensburg High SchoolJune Rigney
Guerin Catholic High SchoolBecky Ragsdale
Hamilton Heights High SchoolWayne Rupe
Hanover Central High SchoolGreg Whitacre
Homestead High SchoolMichael Hower
Indian Creek High SchoolMike Perry
Jeffersonville High SchoolCurt Roehm
Jennings County High SchoolDeron Brown
LaPorte High SchoolDon Varda
Lawrence Central High SchoolPatrick Pochop
Lawrence North High SchoolHector Clavijo
Loogootee High SchoolMike Tippery
Lowell High SchoolDustin Hudak
Madison-Grant High SchoolTony Pitt
Martinsville High SchoolBrannigan Hewitt
Michigan City High SchoolAmanda Stolarz
Mt. Vernon (Fortville) High SchoolGabe Muterspaugh
Muncie Central High SchoolDon Wafer
NE Dubois High SchoolTina Terwiske
New Palestine High SchoolJean Graham
North Montgomery High SchoolShannon Joyce
NorthWood High SchoolTiffiny Schwartz
Norwell High SchoolHolly Kimball
Our Lady of ProvidenceScott Gurgol
Paoli High SchoolTyla Whitefield
Park Tudor High SchoolAndrea Calvert Sanders
Peru High School Mike Saine
Plainfield High SchoolKeith Bradley
Plymouth High SchoolBrad Haeck
Princeton High SchoolMatt Moade
Silver Creek High SchoolBen Ahlbrand
Southmont High SchoolRob Reimondo
Southwestern (Shelby County)Brian Ebersold
TH South High SchoolJanet Rowe
Triton High SchoolAl Peckham
Twin Lakes High SchoolAnissa Need
Warsaw High SchoolRick Orban
Washington High SchoolBrina Hancock
Western Boone High SchoolColin Haney
Wheeler High SchoolMichael Rosta
Whiteland High SchoolMichael Gillespie
Zionsville High SchoolStephanie Reece