As selected by the Indiana High School Tennis Coaches Association from nominations made by member coaches.  Teams listed met the criteria outlined on the nomination form.

Academic All-State Team WinnersCoach
Adams Central High SchoolMike Hower
Alexandria High SchoolMatt DeVault
Andrean High SchoolCarol Metczus
Angola High SchoolScott Hottell
Austin High SchoolJared Peterson
Avon High SchoolRobert Mize
Bishop Chatard High SchoolCameron Huffman
Blackhawk Christian High SchoolBrock Orlowski
Bluffton High SchoolShane Dunwiddie
Brebeuf High SchoolBrent Claymon
FW Carroll High SchoolKyle Stoffel
Castle High SchoolRoger Sergesketter
Columbus North High SchoolKendal Hammel
Concordia High SchoolSteve Butz
Covenant Christian High SchoolJohn Creighton
Covington High SchoolTerry Fields
Crown Point High SchoolBrian Elston
East Central High SchoolScott Kluener]
East Noble High SchoolBelinda Justus
Evansville Mater Dei High SchoolChristine Clements
Evansville Memorial High SchoolRay Trapp
Evansville North High SchoolAllysa Mills
Fairfield High SchoolMike Filbrun
Fountain Central High SchoolDave Kight
Franklin Central High SchoolHarry Schwartz
Franklin County High SchoolChad House
Gibson Southern High SchoolKyle DeBord
Goshen High SchoolDaniel Love
Greenfield Central High SchoolMichael Turpin
Guerin Catholic High SchoolStephanie Hunn
Hamilton Heights High SchoolCameron Scott
Heritage Hills High SchoolBrian Oxley
Jeffersonville High SchoolAnthony Walker
Lawrence Central High SchoolPatrick Pochop
Loogootee High SchoolMike Tippery
Lowell High SchoolDustn Hudak
Madison Grant High SchoolTony Pitt
Mississinewa High SchoolBruce Fleming
Mooresville High SchoolMike Teders
Mt Vernon (Fort) High SchoolGabe Muterspaugh
North Montgomery High SchoolBob Nabors
North Posey High SchoolAshley Grimes
Northeast Dubois High SchoolTina Terwiske
NorthWood High SchoolTif Schwartz
Northrop High SchoolMichaele Schone
Oldenburg AcademyMark Wilder
Pike High SchoolKathleen Hernandez
Paoli High SchoolTyla Whitfield
Plainfield High SchoolKeith Bradley
Plymouth High SchoolBrad Haeck
Providence High SchoolScott Gurgol
Richmond High SchoolRandy Hollingsworth
Scottsburg High SchoolRon Slaton
Seymour High SchoolJennifer Miller
Southport High SchoolJordan Cross
Southridge High SchoolRhonda Diekhoff
South Vermillion High SchoolDon Hines
SB Washington High SchoolAndrea Gammage
TH North High SchoolJeff Farmer
TH South High SchoolJami Patterson
Triton High SchoolAl Peckham
Twin Lakes High SchoolAnissa Need
Whiting High SchoolMark Harnew
Zionsville High SchoolMatt Moore