As selected by the Indiana High School Tennis Coaches Association from nominations made by member coaches.  Teams listed met the criteria outlined on the nomination form.

Academic All-State Team WinnersCoach
Alexandria High SchoolMatt DeVault
Avon High SchoolRobert Mize
Batesville High SchoolBryan Helvie
Bishop Chatard High SchoolDan McNally
Bloomfield High SchoolMike Canty
Bloomington North High SchoolBarb Mills
Bloomington South High SchoolSam Kercheval
Bluffton High SchoolShane Dunwiddle
Cardinal Ritter High SchoolEric Potthast
Carmel High SchoolMike Bostic
Cathedral High SchoolMark Noe
Center Grove High SchoolDebbie Burton
Central Noble High SchoolBrad Parker
Columbia City High SchoolKatie Myers
Columbus East High SchoolCheryl McGee
Columbus North High SchoolKendal Hammel
Crawfordsville High SchoolBryce Barton
Crown Point High SchoolBrian Elston
Delta High SchoolTim Cleland
East Central High SchoolScott Kluener
East Noble High SchoolBelinda Justus
Evansville Mater DeiChris Clements
Evansville Memorial High SchoolRay Trapp
Fairfield High SchoolMike Filburn
Franklin Community High SchoolRusty Hughes
Franklin County High SchoolChad House
Gibson Southern High SchoolKyle DeBord
Goshen High SchoolDaniel Love
Greensburg High SchoolGary Bailey
Hamilton Heights High SchoolCameron Heights
Hamilton Southeastern High SchoolKirk Webber
Harrison-West Lafayette High SchoolJulie Hawkins
Heritage Hill High SchoolBrian Oxley
Highland High SchoolJordan Heckard
International High SchoolScott Schmeizer
Jasper High SchoolScott Yarbrough
Jeffersonville High SchoolMark Reilly
Lapel High SchoolJustin Croomer
LaPorte High SchoolNicholas Garstka
Lawrence Central High SchoolTim Taylor
Lebanon High SchoolLisa Erwin
Logansport High SchoolKelly Bullard
Madison Grant High SchoolTony Pitt
Marion High SchoolDoug Porter
McCutcheon High SchoolVinod Mahalingam
Michigan City High SchoolDon Varda
Mississinewa High SchoolBruce Fleming
Mooresville High SchoolMike Teders
Mt Vernon (Fortville) High SchoolGabe Muterspaugh
Muncie Central High SchoolDon Wafer
New Palestine High SchoolChris Hardin
New Prairie High SchoolJoel Hostetler
North Central High SchoolDaniel Brunette
North Montgomery High SchoolBob Nabors
NorthWood High SchoolTiffiny Schwartz
Oldenburg AcademyMark Wilder
Paoli High SchoolTyla Whitfield
Park Tudor High SchoolAndrea Calvert-Sanders
Pendleton Heights High SchoolRoyce Hammel
Penn High SchoolEric Bowers
Perry Meridian High SchoolDaniel Schoch
Pike High SchoolKathleen Davis
Plymouth High SchoolBrad Haeck
Portage High SchoolScott Garrison
Princeton High SchoolMatt Moade
Providence High School Vince DiNoto
Richmond High SchoolRandy Hollingsworth
Rushville High SchoolTheresa Heuer
Scottsburg High SchoolBrian Roberts
South Bend Washington High SchoolAndrea Gammase
South Putnam High SchoolJohn Briones
South Vermillion High SchoolDon Hines
Terre Haute North High SchoolJeff Farmer
Twin Lakes High SchoolAnissa Need
Wabash High SchoolDan Ford
Warsaw High SchoolRick Orban
Wheeler High SchoolMike Rosta
Whiteland High SchoolMichael Gillespie
Whiting High SchoolArthur Young
Zionsville High SchoolMatt Moore