As selected by the Indiana High School Tennis Coaches Association from nominations made by member coaches.

2017 All-State Teams

1st Team Singles

Athlete(s):School:Grade(s):
Drew LangfordAvon12
Mac RogersBloomington N.12
Petar PetrovicBrownsburg9
Patrick FletchallCarmel12
Presley ThienemanCarmel11
Jason WegenerDelta12
Aaron ThompsonEvans Mater Dei11
Ethan RadkeFW Carroll12
Eli HerranFW Leo11
David HeineyHomestead11
Joseph ConradLapel12
Hunter SylvesterMartinsville12
Ian BradyNorth Central11
Aiden HarrisPark Tudor10
Sajin SmithPerry Meridian10

1st Team DOUBLES

Athlete(s):School:Grade(s):
Tim Dixon/Drew MichaelCarmel11//12
Garret Lloyd/ Uday LomadaCarmel10//11
Eli /Ethan EckhartCathedral12//9
Tannon Dishman/ Joel AshmanDelta11//11
Wyatt Metzger/Jake BrattonGuerin Catholic12//12
Will Milne/Thomas WeirHomestead12//12
Noah Luebbehusen/ Noah MendelJasper12//12
Eddie Prein/ Brian McCauleyNorth Central12//12
Jonathon Tuerk/Griffin BeckNorth Central12//12
Drew Weigel/Will EmhardtPark Tudor12//12

2nd Team Singles

Athlete(s):School:Grade(s):
Jack KiteBrebeuf12
Greg FullingBrownsburg12
Nishanth BasavereddyCarmel11
Abe WojtalikCathedral11
Trey ThixtonCenter Grove11
Will BoyerConcord12
Isaac SteinerFW Leo11
Jacob GrayGreenwood12
Keith AsplundJeffersonville12
Riley WorlandMarion12
Ajay MahenthiranNorth Central9
Nick BoesingProvidence12
Thomas PriesSB St. Joseph11
Canaan SellersTH South9
Pranav HaranWestern12
Parker KalisWestfield12

2nd Team doubles

Athlete(s)SchoolGrade(s)
Dane Hueston/ Matt EtheringtonAlexandria12//12
Evan Zolack/ Kyle LingleAvon12//12
Gunner Reffeitt/ Adam PrichardBrownsburg11//11
Eli Lawyer-Smith/ Mitch RunkleCenter Grove12//11
Isaac Jackson/ Ben MathewColumbus North12//12
Noah Neuhauser/ Alex PoeFloyd Central12//10
Jacob Rothaar/Ben SobierayGreenwood11//10
Mark Slaninka/ Andrew MyersHSE12//12
Trey Bottorff/ Colby KayrouzJeffersonville12//11
Frank Wolf/ Zach SchmidtMunster11//11
Adam Starr/ Carson CarricoProvidence12//11

Honorable Mention Team Singles

Athlete(s):School:Grade(s):
Drew HallBlackhawk Christian12
Christian GettelfingerBloomington North12
Ian DillmanBNL12
David HopperBrebeuf10
Shivam BhargavaBrebeuf12
Ollie OssenbergCastle11
Branden VailCathedral12
Nolan WitteCenterville12
Matt JewisonChesterton12
Joey ZhaoColumbus North10
Kevin LinColumbus North11
Leyton NorenbergCrown Point10
Ian SmithCulver12
Nikolas WarnholtzCulver10
Zach WoodsEvans Memorial11
Jordan WilsonFloyd Central9
Kyle PoeFloyd Central12
Collin HochgesangForest Park12
Jonah RockeyFranklin12
Landon WeinsFrankton12
Nishanth ReddyFW Canterbury12
Luke StoffelFW Carroll10
Max BraseltonGibson Southern9
Kole WillisGreenfield9
Kyle SellersGreensburg12
Michael WadeGuerin Catholic11
Logan SmallwoodHeritage Hills11
Matthew CotnerHighland12
Daniel GilbertHomestead10
Auden EckertHuntington North12
Dawson HopfJasper12
Eli FranksJasper11
Blake WinchellJeffersonville11
Jerid InmanJeffersonville12
Holden PriceJimtown12
Nate HemmerichKokomo12
Avery BeaverLafayette Jeff10
Andrew WalshLake Central11
Jesse McCurdyLapel10
Cade SatzLawrence North12
Mike WrightLebanon10
Hayden IngramLowell12
Luke FlemingLowell12
Cole BardenMaconaquah10
Noah LyonsMarion10
Gavin DardeenMcCutcheon9
Isaac TorresMississinewa12
Kye BarrettMooresville12
Erich OngMuncie Central 11
Joe WebsterMunster10
Peyton SpechtMunster9
Case EisenhutNE Dubois12
Matthew True New Palestine11
TJ BradyNorth Central10
Dylan BrownNorth Posey10
Simon GrevengoedNorthridge12
Aiden SucharetzaPenn9
AJ AntonelliPenn12
Will ThurinPenn9
Tommy HollowayPlymouth12
Ryan HollingsworthRichmond11
Kyle HollingsworthRichmond9
Nathan PriceRossville11
Landon SuvakSalem11
Camden JonesScottsburg11
Ty McCorySeymour12
Brayden StultzTH North12
Anthony ReyesTwin Lakes12
Evan CeccltiniValpo9
Colten MouzinVincennes Rivet11
Rob FordWabash10
Colton LineWarsaw12
Jonas LillWest Lafayette10
Quinten GillespieWhiteland9

Honorable Mention Team doubles

Athlete(s):School:Grade(s):
Eric Nofziger/Spencer GriffisAngola12//12
Sam Jones/ Luke EdwardsAvon12//12
Corbin Bushey/ Isaac TitcheBNL12//12
Jacob Strehler/Bryce SterlingBremen12//12
Reece Stephens/ Jake MatuscakCastle11//11
Chad Whelan/ Blake EllenwoodChesterton11//12
Henry Bilicic/ Jose Santiago PerazaCulver11//12
Peter Gallagher/ Vincent HuangCulver12//12
Michael Curtis/ Mason KnightDelta9//10
Lucas Cooley/ James VincentEvans Memorial12//12
Noah Peak/ Ben BittnerEvans North12//12
Dylan Little/ Braydon ErtelFranklin County12//12
Arnie Lal/Graham GnagyFW Canterbury12//12
Evan Roth/Josh JakackiFW Leo12//12
Mason Gruth/ Alex LopezHighland12//12
Nicholas Graber/Tim SteinerHomestead12//9
Chase Fisher/ Weston RecordLogansport12//12
Jonathan Walts/ Jack FauserMarion11//9
Seth Graves/ Chandler MorrisonMississinewa12//10
Kathir Venkat/ DJ FeskoMunster10//10
Alex Harder/Alex BauerNE Dubois12//12
Nick Rusche/ Colby WagonerNew Palestine12//12
Jared Hoffman/Brant MastNorthwood12//12
Brett Liebross/Eli AndersonPark Tudor10//10
Erik Spaargaren/ Aiden O'DayPenn12//12
Maiti Spitters/ Nick CasettiPenn12//12
Nate Eckert/ Jack HawkinsSilver Creek11//11
Steve Mullaney/ Andrew SillSB St Joseph12//11
Jason Mundell/ Matt WilsonTH North12//12
Bailey Buhrt/ Spencer BrittonWarsaw12//12
Ashton Guyer/ Mason AndersonWestern12//12

 

2017 All-District Teams

DistRIct 1

Singles:  Doubles:  
Thomas PriesSt. Joe11Chad Whelan/ Blake EllenwoodChesterton11/12
Luke FlemingLowell12Frank Wolf/ Zach SchmidtMunster11/11
AJ AntonelliPenn12Steve Mullaney/ Andrew SillSt. Joe12/11
Matt JewisonChesterton12Erik Spaargaren/ Aiden O'DayPenn12//12
Andrew WalshLake Central11Kathir Venkat/ DJ FeskoMunster10//10
Matthew CotnerHighland12Mason Gruth/ Alex LopezHighland12//12
Joe WebsterMunster10Maiti Spitters/ Nick CasettiPenn12//12
Leyton NorenbergCrown Point10
Will ThurinPenn9Coach of the Year:
Peyton SpechtMunster9Eric BowersPenn
Evan CeccltiniValpo9
Hayden IngramLowell12
Aiden SucharetzaPenn9

DistRIct 2

Singles:  Doubles:  
David HeineyHomestead11Will Milne/Thomas WeirHomestead12/12
Eli HerranFW Leo11Evan Roth/Josh JakackiFW Leo12/12
Ethan RadkeFW Carroll12Jared Hoffman/Brant MastNorthwood12/12
Isaac SteinerFW Leo11Eric Nofziger/Spencer GriffisAngola12/12
Will BoyerConcord12Arnie Lal/Graham GnagyFW Canterbury12/12
Daniel GilbertHomestead10Nicholas Graber/Tim SteinerHomestead12/9
Luke StoffelFW Carroll10
Nishanth ReddyFW Canterbury12
Drew HallBlackhawk Christian12Coach of the Year:
Simon GrevengoedNorthridge12Kerry MummaHomestead
Holden PriceJimtown12
Auden EckertHuntington North12

DistRIct 3

Singles:  Doubles:      
Pranav HaranWestern12Henry Bilic/ Jose Santigo-PerasaCulver11/12
Cole BardenMaconaquah10Bailey Buhrt/ Spencer BrittonWarsaw12/12
Jonas LillWest Lafayette10Jacob Strehler/Bryce SterlingBremen12//12
Ian SmithCulver12Chase Fisher/ Weston RecordLogansport12//12
Gavin DardeenMcCutcheon9Ashton Guyer/ Mason AndersonWestern12//12
Nate HemmerichKokomo12Peter Gallagher/ Vincent HuangCulver12//12
Nikolas WarnholtzCulver10
Nathan PriceRossville11
Avery BeaverLafayette Jeff10Coach of the Year:
Anthony ReyesTwin Lakes12Andrew MillerWestern
Rob FordWabash10
Colton LineWarsaw12
Tommy HollowayPlymouth12

DistRIct 4

Singles:  Doubles:  
Jason WegenerDelta12Tannon Dishman/ Joel AshmanDelta11/11
Tie: Joseph ConradLapel12Dane Hueston/ Matt EtheringtonAlexandria12/12
Tie: Riley WorlandMarion12Nick Rusche/ Colby WagonerNew Palestine12//12
Ryan HollingsworthRichmond11Jonathan Walts/ Jack FauserMarion11//9
Isaac TorresMississinewa12Seth Graves/ Chandler MorrisonMississinewa12//10
Jesse McCurdyLapel10Michael Curtis/ Mason KnightDelta9//10
Matthew True New Palestine11
Nolan WitteCenterville12
Erich OngMuncie Central 11Coach of the Year:
Landon WeinsFrankton12Des EvansNew Palestine
Kole WillisGreenfield9
Tie: Noah LyonsMarion10
Tie: Kyle HollingsworthRichmond9

DistRIct 5

Singles:  Doubles:  
Mac RogersBloomington N.12Evan Zolack/ Kyle LingleAvon12/11
Hunter SylvesterMartinsville12Eli Lawyer-Smith/ Mitch RunkleCenter Grove12/11
Drew LangfordAvon12Jacob Rothaar/Ben SobierayGreenwood11//10
Petar PetrovicBrownsburg9Gunner Reffeitt/ Adam PrichardBrownsburg11//11
Trey ThixtonCenter Grove11Jason Mundell/ Matt WilsonTH North12//12
Canaan SellersTH South9Sam Jones/ Luke EdwardsAvon12//12
Greg FullingBrownsburg12
Jacob GrayGreenwood12
Quinten GillespieWhiteland9Coach of the Year:
Kye BarrettMooresville12Karen StarkeyBrownsburg
Jonah RockeyFranklin12
(Tie) Mike WrightLebanon10
(Tie) Brayden StultzTH North12
Christian GettelfingerBloomington N.12

DistRIct 6

Singles:  Doubles:  
Patrick FletchallCarmel12Tim Dixon/Drew MichaelCarmel11/12
Ian BradyNorth Central11Eddie Prein/ Brian McCauleyNorth Central12/11
Aiden HarrisPark Tudor10Wyatt Metzger/Jake BrattonGuerin Catholic12//12
Presley ThienemanCarmel11Eli /Ethan EckhartCathedral12//9
Sajin SmithPerry Meridian10Drew Weigel/Will EmhardtPark Tudor12//12
Jack KiteBrebeuf12 Jonathon Tuerk/Griffin BeckNorth Central12//12
Nishanth BasavereddyCarmel11Garret Lloyd/ Uday LomadaCarmel10/11
Parker KalisWestfield12(Tie) Brett Liebross/Eli AndersonPark Tudor10//10
Ajay MahenthiranNorth Central9(Tie) Mark Slaninka/ Andrew MyersHSE12//12
Abe WojtalikCathedral11
Michael WadeGuerin Catholic11
Shivam BhargavaBrebeuf12Coach of the Year:
Cade SatzLawrence North12Brandon GillBrebeuf
David HopperBrebeuf10
TJ BradyNorth Central10
Branden VailCathedral12

DistRIct 7

Singles:  Doubles:  
Aaron ThompsonEvans Mater Dei11Noah Luebbehusen/ Noah MendelJasper12/12
Ollie OssenbergCastle11Alex Harder/Alex BauerNE Dubois12/12
Logan SmallwoodHeritage Hills11Corbin Bushey/ Isaac TitcheBNL12//12
Zach WoodsEvans Memorial11Lucas Cooley/ James VincentEvans Memorial12//12
Dylan BrownNorth Posey10Reece Stephens/ Jake MatuscakCastle11/11
Dawson HopfJasper12Noah Peak/ Ben BittnerEvans North11/11
Case EisenhutNE Dubois12
Max BraseltonGibson Southern9
Colten MouzinVincennes Rivet11Coach of the Year:
Ian DillmanBNL12Brian OxleyHeritage Hills
Eli FranksJasper11
Collin HochgesangForest Park12

DistRIct 8

Singles:  Doubles:  
Keith AsplundJeffersonville12Noah Neuhauser/ Alex PoeFloyd Central12/12
Nick BoesingProvidence12Dylan Little/ Braydon ErtelFranklin County12/12
Kevin LinColumbus North11Adam Starr/ Carson CarricoProvidence12//11
Kyle SellersGreensburg12Trey Bottorff/ Colby KayrouzJeffersonville12//11
Kyle PoeFloyd Central12Isaac Jackson/ Ben MathewColumbus North12//12
Jerid InmanJeffersonville12Nate Eckert/ Jack HawkinsSilver Creek11//11
Blake WinchellJeffersonville11
Camden JonesScottsburg11
Landon SuvakSalem11Coach of the Year:
Jordan WilsonFloyd Central9Curt RoehmJeffersonville
Ty McCorySeymour12
Joey ZhaoColumbus North10