Indiana High School Tennis Coaches Association
Home

President Report:
News

President's Letter
Convention Report
Tennis Survey


 

Information:
IHSAA
Boy Tourney

IHSAA Girl Tourney

Scores
Match Hotline
Past State Champs

IRC Specials

Grievance Policy

 

IHSTeCA:
Officers
Hall of Fame
Membership Info

Current Members
District Meetings
Job Board

Coaches:

Indiana Tennis Teams
Coaching Record(Total
)

Coaching Record (B/G)
Coaches' E-mail
Coach of the Year

Ed Yarbrough Award

HOT Links

Polls:
Girls' Top 20
Boys' Top 20
Girls' District Rankings
Boys' District Rankings
Girls' Raters
Boys' Raters

Post-Season:
Girls' All-State
Boys' All-State
Girls' All-District
Boys' All-District
Girls' Academic

Girls' Team Acad.
Boys' Academic

Boys' Team Acad.
Senior All Star

Forms:
 Membership
All-District / All-State
Academic All-State

Academic TEAM
Player Record Sheet
Senior Boys All-Star
Ed Yarbrough Award
 


IHSAA Tennis Championships

 

Boys Tennis Team State Champions through 2014-2015

 

Year

Champion

Coach

Runner-Up

Coach

Score

2014-15

North Central (Indpls.) Dan Burnette Carmel Mike Bostic 3-2
2013-14 North Central (Indpls.) Dan Burnette Park Tudor Spencer Fields 3-2
2012-13 Carmel Mike Bostic North Central (indpls.) Dan Burnette 4-1
2011-12 Carmel Mike Bostic North Central (Indpls.) Dan Burnette 5-0
2010-11 Carmel Mike Bostic Brebeuf Jesuit Rick Scotten 4-1
2009-10 Park Tudor Dave Heffern Bloomington South Joe Doyle 3-2
2008-09 Center Grove Ivan Smith Zionsville Dan Layton 4-1
2007-08 North Central (Indpls.) Spencer Fields Culver Military Academy Allan Loehr 5-0

2006-07

Park Tudor

Dave Heffern

Homestead

Jim Clark

4-1

2005-06

Indianapolis Cathedral

Mark Noe

Penn

Rick Dukeshier

4-1

2004-05

Carmel

Mike Bostic

Penn

Rick Dukeshier

5-0

2003-04

Carmel

Mike Bostic

West Lafayette

Tim Wright

4-1

2002-03

Park Tudor

Dave Heffern

South Bend St. Joseph’s

Eric Mahone

4-1

2001-02

Center Grove

Ivan Smith

Terre Haute North

Jim Cook

4-1

2000-01

North Central (Indpls.)

Spencer Fields

Homestead

Jim Clark

4-1

1999-00

Jasper

Ed Yarbrough

Center Grove

Ivan Smith

3-2

1998-99

Park Tudor

Dave Heffern

Kokomo

Charlie Hall

3-2

1997-98

Park Tudor

Dave Heffern

Center Grove

Ivan Smith

3-2

1996-97

Park Tudor

Dave Heffern

Terre Haute South

Bill Blankenbaker

4-1

1995-96

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Homestead

Jim Clark

5-0

1994-95

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Homestead

Jim Clark

4-1

1993-94

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Floyd Central

Rick Miller

4-1

1992-93

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Homestead

Jim Clark

5-0

1991-92

Marion

Bill Beekman

Carmel

Lee Lonzo

3-2

1990-91

Park Tudor

Bill Burgman

South Bend St. Joseph’s

Fran Shafer

5-0

1989-90

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

LaPorte

Robert LeRoy

5-0

1988-89

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Marion

Bill Beekman

4-1

1987-88

Carmel

Lee Lonzo

Jasper

Ed Yarbrough

5-0

1986-87

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Homestead

Jim Clark

4-1

1985-86

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Jasper

Ed Yarbrough

4-1

1984-85

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Homestead

Jim Clark

5-0

1983-84

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Marion

Bill Beekman

5-0

1982-83

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

South Bend Adams

Michael Allen

3-2

1981-82

Carmel

Lee Lonzo

Homestead

Jim Clark

4-1

1980-81

Carmel

Lee Lonzo

Homestead

Jim Clark

4-1

1979-80

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

LaPorte

Robert LeRoy

5-0

1978-79

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Evansville Memorial

Jim Redman

4-1

1977-78

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Munster

Kevin Vana

5-0

1976-77

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

Lafayette Jefferson

Jack Schult

5-0

1975-76

Lafayette Jefferson

Jack Schult

North Central (Indpls.)

Byron Buckley

3-2

1974-75*

South Bend Adams

John McNarney

North Central (Indpls.)

John Shirley

4-1

1973-74

Brebeuf Jesuit

Ralph Tramontini

Terre Haute Schulte

Jim Fuelle

12-9

1972-73

Broad Ripple

William Sirka

Mishawaka

Jerry Shaw

12-9

1971-72

Crown Point

Bob Sindy

FW Concordia / Broad Ripple

Don Reinking / William Sirka

12-9

1970-71

Peru

Joe Saine

Pike

Don Orr

13-12

1969-70

Pike

Don Orr

Bloomington

Dale Scott

12-9

1968-69

LaPorte

Robert LeRoy

Indianapolis Scecina

Kenneth Walker

15-12

1967-68

New Albany

Damon Sims

Northwestern

Darrell Rider

20-9

* First year for current tournament format

 

History of the Tournament

From 1967-68 to 1973-74, each school could enter two singles players and two doubles teams into the state tournament. Singles players earned two points for their school for every victory, while doubles teams earned three points for their school with every win. The school with the most accumulated points at the conclusion of each level of the tournament -- sectional, regional and state finals -- was declared the team champion. The winning individual(s) that advanced through the entire tournament were honored as singles state champions and doubles state champions.

 Beginning in 1974-75, the team format that is used today was introduced, which called for three singles players and two doubles teams from each school to play head-to-head (each victory worth one point) to determine the winning team.

Most State Championships

Total

School

Years

18

North Central (Indpls.)

1976, 1977, 1978, 1979, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1988, 1989, 1992, 1993, 1994, 1995, 2000, 2007, 2013

8

Carmel

1980, 1981, 1987, 2003, 2004, 2010, 2011, 2012

7

Park Tudor

1990, 1996, 1997, 1998, 2002, 2006, 2009

2

Center Grove

2001, 2008

1

Brebeuf Jesuit

1973

1

Crown Point

1971

1

Indianapolis Broad Ripple

1972

1

Indianapolis Cathedral

2005

1

Jasper

1999

1

Lafayette Jefferson

1975

1

LaPorte

1968

1

Marion

1991

1

New Albany

1967

1

Peru

1970

1

Pike

1969

1

South Bend Adams

1974

 

Most Runner-Up Finishes

Total

School

Years

9

Homestead

1980, 1981, 1984, 1986, 1992, 1994, 1995, 2000, 2006

4

North Central (Indianapolis)

1974, 1975, 2011, 2012

2

Center Grove

1997, 1999

2

Jasper

1985, 1987

2

LaPorte

1979, 1989

2

Marion

1983, 1988

2

Penn

2004, 2005

2

South Bend St. Joseph’s

1990, 2002

2

Bloomington

1969, 2009

1 Brebeuf 2010

1

Carmel

1991

1 Culver Military Academy 2007

1

Evansville Memorial

1978

1

Floyd Central

1993

1

Fort Wayne Concordia

1971

1

Indianapolis Broad Ripple

1971

1

Indianapolis Scecina

1968

1

Kokomo

1998

1

Lafayette Jefferson

1976

1

Mishawaka

1972

1

Munster

1977

1

Northwestern

1967

1

Park Tudor

2013

1

Pike

1970

1

South Bend Adams

1982

1

Terre Haute North

2001

1

Terre Haute Schulte

1973

1

Terre Haute South

1996

1

West Lafayette

2003

1

Zionsville

2008

 

 

IHSAA Tennis Championships

 

Girls Tennis Team State Champions through 2013-2014

 

Year School Coach Runner-Up Score
2013-14 Carmel Mike Bostic North Central 5-0
2012-13 Carmel Mike Bostic Floyd Central 4-1
2011-12 Evansville Memorial Ray Trapp Cathedral 3-2
2010-11 Carmel Sharon Rosenburgh Evansville Memorial 3-2
2009-10 South Bend St. Joseph's Bill Mountford Columbus North 5-0
2008-09 Carmel Sharon Rosenburgh Homestead 4-1
2007-08 Park Tudor Dave Heffern Munster 4-1
2006-07 Park Tudor Dave Heffern Munster 4-1
2005-06 Park Tudor Dave Heffern Munster 3-2
2004-05 Park Tudor Dave Heffern Evansville Memorial 3-2
2003-04 North Central (Indpls.) Heather Iffert Homestead 5-0
2002-03 Carmel Sharon Rosenburgh Jasper 5-0
2001-02 North Central (Indpls.) Heather Iffert Jasper 4-1
2000-01 Terre Haute South Bill Blankenbaker Anderson Highland 5-0
1999-00 Park Tudor Dave Heffern Terre Haute South 4-1
1998-99 North Central (Indpls.) Heather Iffert Terre Haute South 3-2
1997-98 Park Tudor Dave Heffern Evansville Memorial 4-1
1996-97 North Central (Indpls.) Heather Iffert Munster 4-1
1995-96 Evansville Memorial Brenda Walling Homestead 3-2
1994-95 Evansville Memorial Brenda Walling Homestead 5-0
1993-94 Evansville Memorial Brenda Walling Munster 3-2
1992-93 Evansville Memorial Brenda Walling North Central (Indpls.) 3-2
1991-92 North Central (Indpls.) Heather Clark Jasper 4-1
1990-91 Evansville Memorial Brenda Walling North Central (Indpls.) 3-2
1989-90 Carmel Sharon Rosenburgh Evansville Memorial 4-1
1988-89 Carmel Sharon Rosenburgh Homestead 5-0
1987-88 North Central (Indpls.) Sheila Evans Elkhart Central 5-0
1986-87 North Central (Indpls.) Sheila Evans Homestead 5-0
1985-86 Indianapolis Cathedral Paul Farrell / Jim Williams Elkhart Central 5-0
1984-85 North Central (Indpls.) Sheila Evans Homestead 4-1
1983-84 Brebeuf Tom West Elkhart Central 5-0
1982-83 Brebeuf Tom West Lafayette Jefferson 4-1
1981-82 North Central (Indpls.) Sheila Evans Fort Wayne Bishop Luers 5-0
1980-81 Brebeuf Tom West Carmel, Evansville Harrison, Terre Haute South 19-9
1979-80 Brebeuf Tom West Fort Wayne Bishop Luers, South Bend Adams 16-10
1978-79 Brebeuf Tom West Evansville Harrison, South Bend Adams 19-10
1977-78 North Central (Indpls.) Connie Summe Brebeuf Jesuit 18-13
1976-77 North Central (Indpls.) Cindy Barkley Munster 25-15
1975-76 North Central (Indpls.) Cindy Buenner Evansville Memorial 17-14
1974-75 Bloomington South
Crawfordsville
South Bend St. Joseph’s
Sharon Wyman
Anita Rupar
Marijean Kniefel
-- 10pts

*Effective 1981-82 school year, the tourney format changed to conduct separate tournaments for teams and singles players.

 

 

Most State Championships

Total

School

Years

12

North Central (Indpls)

1975-76, 1976-77, 1977-78, 1981-82, 1984-85, 1986-87, 1987-88, 1991-92, 1996-97, 1998-99, 2001-02, 2003-04

7

Carmel

1988-89, 1989-90, 2002-03, 2008-09, 2010-11, 2012-13, 2013-14

6

Park Tudor

1997-98, 1999-00, 2004-05, 2005-06, 2006-07, 2007-08

6

Evansville Memorial

1990-91, 1992-93, 1993-94, 1994-95, 1995-96, 2011-12

5

Brebeuf Jesuit

1978-79, 1979-80, 1980-81, 1982-83, 1983-84

1

Bloomington South*

1974-75

1

Crawfordsville*

1974-75

1

Indianapolis Cathedral

1985-86

1

South Bend St. Joseph’s*

1974-75

1

Terre Haute South

2000-01

  

Most Runner-Up Finishes

Total

School

Years

7

Homestead

1984-85, 1986-87, 1988-89, 1994-95, 1995-96, 2003-04, 2008-09

6

Munster

1976-77, 1993-94, 1996-97, 2005-06, 2006-07, 2007-08

5

Evansville Memorial

1975-76, 1989-90, 1997-98, 2004-05, 2010-11

3

North Central (Indpls.)

1990-91, 1992-93, 2013-14

3

Elkhart Central

1983-84, 1985-86, 1987-88

3

Jasper

1991-92, 2001-02, 2002-03

3

Terre Haute South

1980-81, 1998-99, 1999-00

2

Evansville Harrison

1978-79, 1980-81

2

Fort Wayne Bishop Luers

1979-80, 1981-82,

2

South Bend Adams

1978-79, 1979-80

1

Floyd Central

2012-13

1

Cathedral

2011-12

1

Anderson Highland

2000-01

1

Brebeuf Jesuit

1977-78

1

Carmel

1980-81

1

Lafayette Jefferson

1982-83

 

Questions or Comments?

Indiana High School Tennis Coaches Association